Bezpečná doprava
Na internetu je spoustu inzerátu, které nabízejí dopravu z UK do CZ/SK a naopak. Ale často se stává, že tento inzerát není pravý a člověk, který jej umístil, chce jen vydělat na druhých. Tento typ inzerátů probíhá především na sociálních sítích.
Inzeráty nabízejí např. automobilovou dopravu a požadují platbu předem na účet. Po zaplacení přestanou uživatelé, kteří jej umístili komunikovat a není výjimkou, že vás zablokují . V tomto případě již svoje peníze neuvidíte.
Jak poznat falešný inzerát
S kým tedy cestovat
Scamy ve zkratce
Co je to scam
Scam je podvodné jednání, při které se lstí získá nepoctivá výhoda, velmi často finanční nad jinou osobou. Se scamem se můžete setkat především v podobě sms, telefonních hovorů, e-mailů a zpráv na sociálních sítí. Příkladem je rozesílání sms, že jste byli v kontaktu s někým covid pozitivním a máte se zaregistrovat. Po otevření odkazu po vás budou chtít vyplnit platební údaje. Tady je důležité si uvědomit, že se nic v tomto případě platit nemá. To samé platí při objednávání na nařízení PCR test.
Také se může stát, že vám oznámí, že jste něco vyhráli a musíte pouze zaplatit poštovné a pošlou vám odkaz na platbu. Zde se může stát, že získají přístup k vašemu účtu a vyberou vám z něj všechny prostředky.
Jak poznat scam
Tyto zprávy mohou obsahovat špatný pravopis nebo gramatiku, mohou přicházet z neobvyklé e-mailové adresy. Také mohou obsahovat obrázky či design, který působí nepatřičně. Podvody jsou stále lépe zpracované a je těžké rozeznat, že se jedná o scam.
Podvodníci se snaží získat vaši důvěru. Jejich cílem je vyvinout na vás nátlak, abyste jednali bez přemýšlení. Podvody často obsahují tyto varovná znamení.
Důležité“ NHS Test and Trace servis se nikdy:
Jak zkontrolovat pravost zprávy?
Ukázka podvodné SMS od HMRC (viz obrázek)
HMRC se nikdy nezeptá na osobní informace nebo na informace o bankovní účty pomocí sms.
Na zprávy, které vám nabízejí vrácení daní výměnou za sdělení bankovních nebo osobních údajů. Neotvírejte odkazy z těchto zpráv.
Je nutné scam nahlásit?
Povinné to není. Ale nahlášením pomůžete ostatním. V Anglii lze toto jednání nahlásit na stránkách National freud and cyber crime reporting center na adrese https://reporting.actionfraud.police.uk/
Aktuání scamy a jak se bránit scamům
Zde jsou odkazy, kde můžete najít aktuální scamy a také tipy, jak se těmto scamům bránit.
https://www.ageuk.org.uk/barnet/our-services/scams-awareness/
https://www.ageuk.org.uk/barnet/our-services/latest-scams/
https://takefive-stopfraud.org.uk/
Dotazy
Pokud již někomu zaplatím a poté zjistím, že je to podvodník. Mám nějakou možnost získat tyto peníze zpět?
Můžete zkusit kontaktovat toho daného člověka, ať vám peníze vrátí. Ale tady je velmi malá šance na úspěch.
Větší šance na úspěch je když u banky nahlásíte fraud. Postup se u každé banky mírně liší. Ale v zásadě musíte zavolat na jejich linku a vysvětlit jim, co se stalo. Poté po vás pravděpodobně budou chtít poslat záznam s chatu. Poté se rozhodnou zda Vám peníze vrátí. Tento postup Vám nezaručuje vrácení peněz! Ale za zkoušku nic nedáte. Vrácení je vždy na rozhodnutí a možnostech banky.
Lze se proti scamu nějak bránit?
Scammeři využívají informace, které sdílíte on-line (také na sociálních sítích), tak aby byli přesvědčivější. Pravděpodobnost obdržení scamu můžete snížit tím, že omezíte informace, které veřejně sdílíte na sociálních médiích. Na internetu nesdílejte veřejně vaše kontaktní údaje. Profil na sociálních sítích si nastavte na soukromí a v přátelích mějte uživatele, kterým důvěřujete a nejlépe je znáte osobně.
Také nikdy nesdílejte s neznámými osobami přístupové údaje k vašemu účtu, číslo pasu apod. Tyto údaje jsou velmi dobře zneužitelné a můžete přijít o všechny peníze nebo vás podvodníci mohou zadlužit. Také můžete tento podvod nahlásit u banky, ta posoudí váš případ a případně vám vrátí peníze. Vrácení peněz je pouze na rozhodnutí banky.
autorka článku: Mgr. Adéla Lhotová