Potřebuji pomoci

Bydlíte ve Velké Británii a nevíte si rady se získáním statusu usedlíka pro sebe či svoji rodinu? Plánujete se kvůli brexitu vrátit zpět do České republiky a nejste si jistí, jak se na návrat připravit?

Na našem webu najdete odpovědi týkající se problémů, které vám vznikly v souvislosti s brexitem. Neváhejte nám napsat přímo do chatu, kontaktovat nás na facebooku, či se přímo ozvat sociálnímu pracovníkovi. Odborné sociální poradenství brexit je bezplatná sociální služba, kterou poskytujeme všem občanům EU s trvalým pobytem v České republice, starším 18 let, kteří se dostali díky brexitu do nelehké životní situace.

Najdete nás ve všech krajských městech ČR díky našim partnerům Česká obec a Compas Charity se na pomoc můžete obrátit i přímo ve Velké Británii.

Novinky

 • Bezpečně na internetu

  Bezpečná doprava Na internetu je spoustu inzerátu, které nabízejí dopravu z UK do CZ/SK a naopak. Ale často se stává, že tento inzerát není pravý a člověk, který jej umístil, chce jen vydělat na druhých. Tento typ inzerátů probíhá především na sociálních sítích. Inzeráty nabízejí např. automobilovou dopravu a požadují platbu předem na účet. Po zaplacení přestanou uživatelé, kteří jej umístili komunikovat a není výjimkou, že vás zablokují . V tomto případě již svoje peníze neuvidíte. Jak poznat falešný inzerát Profil, který tento inzerát píše je nově založený. Nemá fotky nebo má pouze profilovou fotku (která je falešná). Profil nemá přátele nebo jich má minimum. Profil se do skupiny přidal nedávno a ve skupině není žádná historie tohoto uživatele. S kým tedy cestovat Nejlépe je cestovat se známými poskytovateli dopravních služeb – autobusem, minibusem nebo letadlem. S dopravci, kteří mají webové stránky nebo je na jejich profilu hodnocení zákazníků a v historii můžete vidět, že tyto slu

 • EUSS Family permit

  Poté, co Velká Británie vystoupila z Evropské unie a skončilo tzv. přechodné období, změnily se také některé podmínky, které musí splňovat rodinní příslušníci občanů EU žijících ve Velké Británii, kteří se do této země za svými příbuznými chtějí přestěhovat. Důležitým datem v této souvislosti pak byl také konec června 2021, který představoval oficiální mezní termín pro odevzdání žádosti o udělení statusu usedlíka či předběžného statusu usedlíka. Většina občanů EU, kteří se rozhodli zůstat ve Velké Británii, by tak v této chvíli již měla mít udělen status, anebo by alespoň měla být ve fázi, kdy je podána žádost o tento status a čeká se na vyjádření Home Office ohledně udělení/neudělení statusu. Jejich příbuzní, kteří se za nimi chtějí do Velké Británie přistěhovat, mají v tuto chvíli dvě možnosti, a to buď si rovněž zažádat o status usedlíka či předběžný status usedlíka, anebo si zažádat o EUSS Family Permit (povolení k pobytu pro rodinného příslušníka v rámci Systému registrace k pobyt

 • Aktuální informace o cestování do VB

  Cestovat do Velké Británie na platný občanský průkaz budou Češi moct do 30. 9. 2021.

 • Předběžný status usedlíka

  Jestliže nyní máte předběžný status usedlíka máte stejná práva i povinnosti jako ti, kteří již mají status usedlíka.

 • Zdravotní pojištění

  Často se nás ptáte, jak je to se zdravotním pojištěním, pokud se vracíte z Velké Británie do České republiky.